پروژه کنترل کیفیت شرکت سایپا

توضیحات

کنترل کیفیت شرکت سایپا

kontorole-kifiat-saipa[www.RDaneshjoo.ir]

 

بخشی از پروژه :

با اختراع موتورهای چهار زمانه درون‌سوز در نیمه اول قرن 19 و تکمیل آن متناسب با پیشرفتهای دانش بشری و سرانجام تولید انبوه انواع خودروها در اوایل قرن بیستم، مورد استفاده اتومبیل به عنوان وسیله‌ای لوکس و تجملی جهت گشت  گذار آخر هفته و نشان دادن برتری  منزلت اجتماعی مالک آن تغییریافت و به صورت وسیله‌ای ضروری برای رتق و فتق مشکلات روزمره زندگی بخصوص در شهرهای رو به گسترش درآمد و گسترش زندگی شهرنشینی نیز بر ضرورت تولید بیشتر و متنوع‌تر انواع خودرو تأثیر نهاد.

در ایران نیز متناسب با افزایش ارتباط خارجی و توسعه زندگی شهرنشینی، مورد استفاده اتومبیل به عنوان یک کالای لوکس و سپس با تأخیر نسبتاَ طولانی به عنوان یک کالای ضروری مشهود است. بر اساس اطلاعات موجود، مظفرالدین شاه قاجار اولین پادشاهی بود که اقدام به خرید اتومبیل کرد. او در نخستین سفرش به فرنگ دستور خرید اتومبیل مورد علاقه‌اش را صادر می‌نماید و سعدالدوله وزیر مختار ایران در بلژیک را مسؤل این امر می‌گرداند. به هر حال اتومبیلی با سلیقه شاه ایران خریداری و به همراه راننده بلژیکی که به همین منظور استخدام شده بود، از را ه دریا ارسال می‌گردد تا قبل از مراجعت شاه به پایتخت، او سوار بر این اتومبیل وارد تهران شود. هر چند که این اتومبیل اولین خودور وارد شده به خاک ایران نبود اما تمایل و رغت شاه به اتومبیل، موجب ترغیب سایرین به خصوص متمولان و درباریان ایران به خرید اتومبیل ابزار برتری اجتماعی گردید. عدم وجود راههای مناسب برای تردد خودروها در ایران و حتی در تهران، قیمت نسبتا بالای اتومبیل و آشفتگی‌های مالی و اقتصادی ایران آن روز، از جمله موانع عمده ورود خودرو به میزان زیاد در عهده‌ قاجاریه بود. وادرات خودرو به ایران پس از سال 1300 با توجه به افزایش ارتباط بین المللی و بهبود راههای مواصلاتی تا حدودی رشد یافت اما رشد بیشتر روند واردات خودرو  مربوط به سالیان پس از جنگ جهانی دوم بود، به طوری که بر اساس آمار و ارقام موجود واردات خودرو به ایران طی سال 1334 بالغ بر ده هزار دستگاه خودرو با ارزش دومیلیارد و دویست و پنج میلیون ریال بوده است.

تولید اتومبیل به صورت مونتاژ

از سال 1337 به دنبال افزایش روزافزون تقاضای خرید خودرو، اندیشه ساخت اتومبیل البته به صورت مونتاژ در کشور صورت‌گرفت، اما اقدامات عملی در این زمینه با صدور تصویب‌نامه‌ای در سال 1324 از سوی وزارت اقتصاد در خصوص چگونگی شرایط صدور پروانه ساخت خودرو صورت پذیرفت. پس از صذور تصویب‌نامه مزبور افرادی با مشارکت برخی از شرکتهای خودروساز خارجی تقاضای خوردو را نمودند. از تقاضای پذیرفته شده در آن زمان می‌توان به صدور پروانه تأسیس برای شرکت‌های ایران ناسیونال( ایران خودوری فعلی) شرکت سهامی ایرانی تولید اتومبیل‌های سیتروئن (سایپای فعلی) و جنرال موتورز ایران( پارس خوردی فعلی) اشاره نمود.

تأسیس شرکت‌های سهامی ایران

تولید اتومبیل‌های سیتروئن

شرکت سهامی ایرانی تولید اتومبیل‌های سیتروئن در سال 1344 در زمینی با مساحت 240 هزار متر مربع و زیربنایی 20 هزار متر با سرمایه اولیه 160 میلیون ریال تأسیس گردید. این شرکت در تاریخ 15 اسفند ماه 1345 تحت شماره 1331 در اداره  ثبت و شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران ثبت و شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران ثبت و در اواخر 1347  با شماره پروانه 32109 با مشارکت شرکت سیتروئن فرانسه به مرحله بهره‌برداری رسید.

 

عنوان مطالب :

مقدمه

کلیات

تولید اتومبیل به صورت مونتاژ

تأسیس شرکت‌های سهامی ایران

تولید اتومبیل‌های سیتروئن  

تغییر نام شرکت

تولید رنو 5

تولید انواع پراید

تولید انواع نیسان

تولید انواع خودرو کلاس متوسط

روابط عمومی گروه خودروسازی سایپا

استراتژی و برنامه‌های گروه خودروسازی سایپا

گزارش وضعیت شرکت سایپا و شرکتهای خودروساز گروه سایپا

شرکتهای گروه سایپا بر حسب موضوع فعالیت

خدمات مهندسی وبازرسی کیفیت

طرح‌های پروژه‌های سرمایه‌گذاری گروه سایپا

سرمایه‌گذاری و پروژه‌ها 

طرح‌های در دست مطالعه و بررسی 

دستاوردهای گروه سایپا در سال1382

گزارش عملکرد فروش و خدمات پس از فروش شرکت سایپا

اقدامات انجام گرفته در جهت رضایت مشتریان از خدمات فروش

اقدامات انجام گرفته در جهت بهبود خدمات پس از فروش

برنامه‌ها، اهداف

نظریه ها و روش‌های موجود در  کنترل کیفیت فرآیند

اسیستم کنترل فرآیند 

مراحل فرآیند تولید در سایپا

مشخصات کلی سالن مونتاژ قدیم پراید در شرکت سایپا 

1-کنترل تولید 

2-تضمین کیفیت 

نحوة بازرسی در سالن مونتاژ ماشین پراید

بازرسی به صورت بصری

خط تزئینات

قسمت پلاک زنی

تست خودرو

آزمایش جاده (Road Test) 

بخش وتوش و آدیت

ابزارهای مورد استفاده در خط مونتاژ

مونتاژ چیست

نمودار مونتاژ

نمودار فرآیند عملیات

تعیین کیفیت فرآیند تولید در سایپا

مراحل تعیین کیفیت قطعات

شرح فعالیتهای کنترل کیفی ورودی مواد

در صورت قبولی محموله

در صورت قبولی مشروط محموله

در صورت مردود شدن محموله

نتیجه گیری و نظرات

منابع و مآخذ


دریافت فایل