آسیب های ورزشیasibhai-varzeshi[www.RDaneshjoo.ir]

 

بخشی از مقاله:

مقدمه

آسیب های ورزشی در اثر ضربه های شدید یا کشش های متمادی و بیش از حد در حین انجام حرکات ورزشی به وجود می آیند. صدمات ورزشی می توانند استخوانها یا بافت نرم (رباط، ماهیچه و تاندون) و یا هر دو را دچار مشکل نمایند. بر خلاف تصور افراد، کودکان با عکس العمل های ناپخته، عدم توانایی در تشخیص و پرهیز از خطر و توانایی کم در ایجاد هماهنگی در حرکات، بسیار بیشتر از بزرگسالان در معرض آسیب های ورزشی هستند.

بر اساس محاسبات آماری سالانه از هر هزار نفر، ۲۶ نفر گرفتار صدمات ورزشی می شوند که نیمی از آنها با انجام معالجات خانگی و یا بدون رسیدگی خاص بهبود یافته و نیم دیگر به معالجه پزشکی نیاز پیدا می کنند.

بالاترین میزان این صدمات در کودکان ۵ تا ۱۴ سال و بیشترین تعداد مصدومین در پسران ۱۲ تا ۱۷ ساله مشاهده می شود. این آسیب ها از نظر تعداد در ورزشهای جمعی و از نظر وخامت و شدت، در ورزشهای انفرادی بیشتر است.

انواع آسیب های ورزشی

حدود ۹۵ درصد از آسیب های ورزشی را کوفتگی و ضرب دیدگی بافت نرم تشکیل می دهد. کبودی رایج ترین اثر این ضرب دیدگی هاست و دلیل بروز آن، زخمهای زیر پوست یا آسیب دیدگی مویرگهای سطحی و جمع شدن خون در زیر پوست است.

رگ به رگ شدن یکی از شایع ترین صدمات ورزشی است که یک سوم آن را شامل می شود و در اثر پیچیدن یا پارگی قسمتی از رباط به وجود می آید. رباط رشته محکمی است که پیوند دهنده استخوانها به یکدیگر بوده و مفاصل را محکم در جای خود نگه می دارد.

ضرب دیدگی یا پیچ خوردگی به عنوان یکی دیگر از آسیب های شایع ورزشی، ناشی از پیچیدگی و کشش ماهیچه یا تاندون بوده و گاهی به پارگی آنها می انجامد. تاندون ها بافت های محکمی هستند که ماهیچه ها را به استخوانها پیوند می دهند. التهاب تاندون و یا التهاب یکی از محفظه های کوچک پر از مایعی که موجب حرکت روان تاندون بر روی استخوان می شوند در اثر تکرار بیش از حد حرکاتی که موجب واردآمدن فشار بر مفاصل می شوند، به وجود می آید.

آسیب های استخوانی

شکستگی استخوان۵ تا۶ درصد کل آسیب های ورزشی را تشکیل می دهد. بیشترین تعداد شکستگی در هنگام فعالیتهای ورزشی، مربوط به استخوانهای بازو و پا و کمترین شکستگی ها مربوط به ستون فقرات یا جمجمه است. البته بر اثر فشار زیاد، استخوانهای پا از ران تا کف نیز مستعد شکستگی بوده و زمانی رخ می دهند که ماهیچه ها دچار پیچیدگی شده یا در اثر انقباض بیش از حد موجب خم شدن و شکستن استخوان می شوند. این نوع شکستگی به خصوص در میان دوندگان استقامت و افراد دارای استخوانهای باریک، شایع است.

شکستگی ساق پا با احساس درد و تورم استخوانهای جلو، داخل و پشت ساق پا همراه است که هنگام حرکت، بسیار دردناک شده و درد آن دائماً شدیدتر می شود. این آسیب در اثر حرکات پر فشار یا کوبیدن مداوم پا بر روی زمین در ورزش هایی چون آیروبیک، دو استقامت، بسکتبال و والیبال به وجود می آید.

آسیب های مغزی

خطرناکترین حالت آسیب دیدگی در میان صدمات ورزشی، آسیب دیدگی مغزی است. این عارضه عامل اصلی صدمات منجر به مرگ در فعالیتهای ورزشی است. حتی با ضربه ای مختصر به سر ممکن است فرد دچار ضربه مغزی شده و عوارضی چون بیهوشی، از دست دادن تعادل، عدم هماهنگی حرکات و اختلال قوه ادراک، شنوایی، حافظه و بینایی را به همراه داشته باشد.

 

عنوان مطالب :

آسیب های ورزشی

مقدمه

انواع آسیب های ورزشی

آسیب های استخوانی

آسیب های مغزی

علل اصلی صدمات ورزشی

علایم آسیب های ورزشی

بررسی آسیب شناسی

صدمات زانو

زانوها چه کاری انجام می دهند؟

چه کسانی مشکلات زانو به هم می زنند؟

چه چیزهایی موجب مشکلات زانو می شود؟

آناتومی کاربردی

بیومکانیک ورزشی

معاینه بالینی

علل آسیب دیدگی رباط صلیبی قدامی

بررسی تصویربرداری

رادیوگرافی

آرتروگرام

ام آر آی

درمان

فاز حاد

عوارض

پیشگیری و درمان پارگی رباط صلیبی

آرتروز در کمین آسیب دیده ها

راه اصلی مقابله با آسیب دیدگی

زانوی ورزشکاران بیشترآسیب پذیر است

مینیسک چرا آسیب می بیند؟

افرادی که دچار پارگی مینیسک می شوند، از چه چیز شکایت دارند؟

اغلب موارد پارگی از چه نوعی است؟

آیا پارگی مینیسک به درمان نیاز دارد؟

درمان از چه نوعی است؟

در عمل جراحی چه کاری انجام میشود؟

راه های تسکین آسیب های ورزشی

کدام آسیب ؛ کدام ورزش

اقداماتی که باید انجام دهیم

از بروز آسیب ها پیشگیری کنید

زانوی ورزشکاران در خطر است

چه عواملی موجب آسیب زانو می شوند؟

نحوه تشخیص این آسیب دیدگی ها چگونه است

چه زمانی جراحی لازم است

تاریخچه پزشکی

ورزش برای بهبود حرکت و قوی کردن

صدمات غضروف و اختلالات آن

صدمات رباط(لیگامنت)

دیگر صدمات زانو

آشنائی با بانداژ و Taping در آسیب های ورزشی

اهداف بانداژ

منافع بانداژ

وسایل مورد نیاز بانداژ Taping

باندهای الاستیک

فوم های لاستیکی

باند سه گوش

آسیب های ورزشی (فوتبال)

شایعترین آسیبهای ورزشی در رشته فوتبال کدامند؟

کرامپ یا گرفتگی عضلانی چیست

Shin Splint به چه معناست ؟

تفاوت بروز آسیبها در فوتبال با دو و میدانی در چیست؟

آسیب و در رفتگی شانه ( مبحث درد شانه )دریافت فایل